Zmysł węchu towarzyszy nam cały czas w codziennym życiu, jednak nie doceniamy go tak jak na przykład wzroku. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duże ma znaczenie i jak wiele zależy od naszego postrzegania zapachów, które przecież cały czas na nas oddziałują. Przedstawiamy zatem 10 ciekawostek na temat zmysłu węchu.
- Zazwyczaj kobiety silniej odczuwają zapachy niż mężczyźni. To dlatego szybciej niż partner poczują, że obiad się przypala, albo że coś zepsuło się w lodówce.
- Dziwne zachcianki żywieniowe, które mają kobiety w ciąży mogą być spowodowane zmienionym odczuwaniem zapachu. W tym stanie zmysł węchu jest nadwrażliwy, a co za tym idzie – odczuwanie zapachów jest zaburzone. Stąd właśnie wynikają nagłe zachcianki na kiszone ogórki, albo lody. Czasem nawet na lody z ogórkami… Również z tego samego powodu niektóre kobiety, będąc w ciąży nie tolerują zapachów, które wcześniej im nie przeszkadzały, np. parzonej kawy, czy perfum męża.
- Wszyscy ludzie odczuwają zapachy w inny sposób, dlatego też niektórych zapachów po prostu nie czujemy, nasz zmysł węchu je „ignoruje”. Czasem też czujemy coś zupełnie innego, niż osoba, która z nami przebywa.
- Również z subiektywnym odczuwaniem zapachów wiąże się fakt, iż mogą one przywoływać wspomnienia. Co ciekawe, większość z nich pochodzi z naszego początkowego okresu życia – do 10 lat. To różni zmysł węchu od innych zmysłów, gdyż na przykład doświadczenia wizualne lepiej pamiętamy z późniejszych okresów życia.
- Prawdą jest, że nosem można wyczuć emocje, takie jak na przykład strach. Jeśli z kolei jesteśmy z kimś bliskim naszemu sercu, możemy poczuć zapach szczęścia tej osoby, bądź seksualne podniecenie.
- Co ciekawe, mężczyzna jest w stanie wyczuć, kiedy kobieta jest w fazie owulacji. Ponadto wyczuwamy, czy ktoś ma MHC (główny układ zgodności tkankowej) kompatybilny z naszym. Jaki jest tego powód? Potomstwo osób o układach znacznie różniących się od siebie ma odporniejszy system immunologiczny. Zostaliśmy zatem wyposażeni przez naturę w narzędzia pozwalające na uzyskanie jak najzdrowszego i najsilniejszego potomstwa.
- Zapachy wpływają na poprawę humoru. Powąchanie ulubionych perfum może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Warto więc wykorzystywać ulubione zapachy w swoim otoczeniu – perfumy, świece zapachowe, świeże kwiaty etc.
- To nie nos, jak mogłoby się wydawać, odczuwa zapachy, a mózg. W nosie znajdują się receptory, jednak sygnały przez nie przesyłane, trafiają do mózgu i to tam „tworzy się” zapach.
- Człowiek posiada około 400 czynnych genów kodujących receptory węchowe. Dla porównania – myszy posiadają ich około 1300.
- Wydaje nam się, że istnieje nieskończona ilość zapachów, jednak naukowcy stawiają hipotezę, że tak naprawdę można wyróżnić siedem podstawowych zapachów: kwiatowy, ostry, miętowy, stęchły, zgniły, kamforowy (jak zapach przeciw molom), eteryczny (tak pachną żele do czyszczenia na sucho). Wszystkie pozostałe zapachy, które odczuwamy, miałyby być jedynie wersją, czy też odmianą tych podstawowych.