Tak naprawdę trudno jest o wyczerpującą definicję perfum niszowych. Wynika to z faktu, że rynek perfum jest bardzo zróżnicowany i ciężko jest uchwycić tą subtelną różnicę, która sprawia, że jedne perfumy są już niszowe a inne jeszcze nie.
Co to są perfumy są niszowe?
Fragrance Foundation (FiFi) na przykład kategoryzuje perfumy w oparciu o liczbę sklepów detalicznych, w jakich są sprzedawane. Mała sieć dystrybucyjna kwalifikuje zapach jako niszowy… A zatem zgodnie z tym rozróżnieniem wszystkie zapachów, które można znaleźć w sklepach i drogeriach (Chanel, Gucci, Georgio Armani, Burberry itp.) nie mają nic wspólnego z zapachami niszowymi. To tzw. perfumy głównego nurtu (mainstream). Ale perfumy niszowe to coś więcej niż mała sieć dystrybucyjna.
Trudno dostępne
Perfumy niszowe przed wszystkim nie są dostępne dla każdego. I to nawet nie ze względu na cenę, bo wbrew obiegowym opiniom nie wszystkie perfumy niszowe są perfumami kosmicznie drogimi. Ograniczona dostępność perfum niszowych wynika raczej z faktu, że są one produkowane na małą skalę (o tym za chwilę). Podczas gdy perfumy znanych światowych marek produkowane są w milionach egzemplarzy, zapachy niszowe to już kilka tysięcy a niekiedy setki egzemplarzy rocznie. Poza tym firmy niekiedy celowo ograniczają sieć dystrybucji, aby nadać swoim produktom otoczkę ekluzywnosci. Nie inwestują też w tradycyjną reklamę (bo ci, którzy się naprawdę interesują się perfumami zapach znajdą). Gdyby perfumy niszowe można było dostać bez problemu nie byłyby przecież aż tak pożądane, prawda? I właśnie z tego powodu perfum niszowych nie znajdziesz w popularnych perfumeriach na półkach w sieciowym Douglasie czy Sephorze.
Szlachetne składniki
Perfumy niszowe są charakterystyczne i niekiedy wyraźnie odróżniają się od perfum tzw. mainstremowych. Podstawowym wyznacznikiem “niszy” jest sposób produkcji. W większości przypadków perfumy produkowane są przez uznane i luksusowe marki perfumeryjne, które przy tworzeniu kompozycji bazują na tradycyjnych metodach. Kładą nacisk na równowagę molekuł i bardzo często wykorzystują tylko i wyłącznie naturalne, szlachetne i a tym samym znacznie droższe komponenty. To właśnie jedna z podstawowych rzeczy, które wyróżnia niszowe perfumy od perfum komercyjnych. Szlachetne składniki i skomplikowany proces produkcji. Perfumy niszowe bardzo często produkowane są w oparciu o tradycyjne receptury sprzed 200-300 lat ! W tym nurcie jest też wiele projektów autorskich, które idą własnym, nieprzewidzianym i niekomercyjnym nurtem. Te elementy decydują o tym, że perfumy niszowe są zazwyczaj perfumami dość kosztowanymi. Ale wartymi zakupu, ponieważ są…
Jak pachnie nisza?
Twórcy perfumy niszowych mogą pozwolić sobie na eksperymenty zapachowe. Czyli na coś, czego marki mainstremowe, podążające za gustami, i modą i kalkulujące koszty nie biorą pod uwagę. Dlatego wśród niszowych kompozycji nie brak zapachów odważnych, zaskakujących. Pojawiają się zatem aromaty czysto spożywcze, które dalekie są od znanych nam nut gourmand takie jak zapach wędzonej szynki czy pomidorów. Są wśród nich również zapachy nam dość bliskie, ale niekoniecznie łączone z zapachami perfumerii. Bo jak tutaj iść na imprezę “ubierając” się w zapach pralni chemicznej, śniegu, lawy wulkanicznej, biblioteki, żelazka czy… kościoła katolickiego?
Innym nurtem niszowym zapachów jest produkcja zapachów selektywnych, które wielowymiarowo pokazują zapach jednego kwiatu czy innego składnika zapachowego.
Oczywiście perfumy niszowe to nie tylko perfumy abstrakcyjnie pachnące. Tak naprawdę wiele kompozycji niszowych opartych jest na klasycznych kompozycjach, które bardzo zbliżone są do tych z Sepehory czy Douglasa.
Czy są drogie ?
I tak i nie. Tak, zazwyczaj są to perfumy drogie, ale nie jest to zasadą. Przypominam że cenę niektórych perfum niszowych jest wygenerowana przez szlachetne, naturalne składniki. Ale nie tylko. Perfumy niszowe to w niektórych przypadkach prawdziwe dzieła sztuki. I nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o samej kompozycji. Czasami chodzi też o całą oprawę. A to podnosi cenę. Dobrym przykładem są perfumy Roja Parfums Diaghilev, których flakon wyprodukowany został we Francji z najczystszego szkła. Złote detale i etykiety wykonano ręcznie w Wielkiej Brytanii. Jakby tego było mało korek flakonu ozdobiono jest 14 kryształami Swarovskiego i płatkami złota. Za 100 ml zapłacimy ponad 4 000 zł.
To oczywiście jeden ze skrajanych przypadków, ale nie jedyny. Prawda jest taka, że perfumy niszowe to doskonała i ekscytująca alternatywa dla miłośników niecodziennych i wyjątkowych zapachów. A za obcowanie z prawdziwą sztuką czasami trzeba po prostu zapłacić.
W naszej perfumerfii Odlewkiperfum.pl obok zapachów mainstremowych znjadziesz te unikaty niszowe takich marek jak np: JULIETTE HAS A GUN, LALIQUE, MARK BUXTON, AMOUAGE