Nuty skórzane to dość nietypowa kategoria zapachowa, której historia powstania sięga XVI wieku. A pierwszym twórcą skórzanych perfum był nie kto inny, tylko producent królewskich rękawiczek… Creed.
Wbrew mu, co może nam się wydawać, perfumy z nutami skórzanymi nie są wymysłem naszych czasów. Nie są to nuty, które zostały stworzone w poszukiwaniu nowych ekscytujących wrażenia zmysłowych, ale aromaty, które przemyśle perfumeryjnym stosowane są już o wieków. Zaskoczeni? Historia pojawienia się nut skórzanych w perfumach jest nie mniej zaskakująca. A jej początki sięgają XVI wieku. Wówczas we Francji istniał cech rzemieślników trudniących się wytwarzaniem rękawiczek dla arystokracji tzw. Gantiers Parfumeurs. Rękawiczki, w celu zniwelowania zapachu zwierzęcego, perfumowane były mieszankami zapachowymi z dodatkami piżma, ambry i cywetu. Tak wypachnione trafiały do rąk arystokratów.
Rękawiczki w taki sposób perfumował również sam Creed – wówczas królewski wytwórca rękawiczek. Zapach rękawiczek tak spodobał się królowi Jerzemu III, że ten poprosił Creeda o stworzenie perfum o takim samym zapachu. W ten oto dość nietypowy sposób powstały pierwsze perfumy z nutami skórzanymi – Royal English Leather, które produkowane są do dziś.
Jak pachnie nuta skórzana?
Jak zapewne już się domyśliliście, nuta skórzana niewiele ma wspólnego z naturalnym zapachem skóry. Innymi słowy, nuty skórzane nie pachną skórą, ale pomieszaniem wonności stosowanych do aromatyzowania skóry z rzeczywistym zapachem skóry zwierzęcej. Aromatowi skóry bliżej jest zatem do zapachu skórzanej torebki niż faktycznego charatkerystycznego i nieprzyjemnego zapachu garbowanej skóry.
Zapach skórzany miał zasadniczo trzy warianty, które wynikały ze… sposobu aromatyzowania skóry. A zatem historycznie mieliśmy skórę aromatyzowaną na sposób rosyjski (ostry aromat, który zawdzięcza dziegciowi brzozowemu) hiszpański (mieszanka ziół, kwiatów i owoców w harmonii z cywetem i piżmem) oraz arabski (przyprawy). Współcześnie aromat skóry osiąga się jednak nieco inaczej. Aktualnie nuty skórzane w perfumach odwzorowuje się w laboratoriach za pomocą składników naturalnych oraz syntetycznych. Nuty skórzane komponowane są zazwyczaj za pomocą aromatów takich jak: brzoza, jałowiec i olejek jałowcowy, styraks, kastoreum, mirt oraz cistus labdanum (czystek), a także syntetycznych składników takich jak: chinolina, molekuła safraleine, aldehydy oraz syntetyzowane zamszowe niuanse.
Współcześnie niewiele jest perfum, w których skóra jest dominującym składnikiem kompozycji. Popyt na tego typu zapachy zweryfikował rynek. Niemniej jednak skórę, w tym lżejszym nienarzucającym się wydaniu, znajdziemy w wielu perfumach. Zazwyczaj skórzana nuta wykorzystywana jest przy tworzeniu męskich zapachów. Najczęściej łączy się je z nutami kwiatowymi, ale nie tylko. Ale tak naprawdę połączeń ze skórą jest o wiele więcej.
Przykłady perfum z nutami skórzanymi i o zapachu skóry:
- Guerlain Habit Rouge
- Gucci Made To Measure
- Mercedes Benz Intense For Men
- Trussardi Uomo Trussardi
- Bottega Veneta Pour Homme Extreme
- Yves Saint Laurent Kouros
- Thierry Mugler A Men Cuir Pure Leather
- Tom Ford Private Blend Tuscan Leather
- Giorgio Armani Code Men
- Givenchy Gentleman
Czy warto pachnieć skórą?
Tak, ponieważ zapachy skórzane są męskie i kojarzą nierozerwalnie z luksusem i prestiżem. Przyciągają i magnetyzują.