7 ważnych dat w historii męskich perfum

Przez lata męskie wody kolońskie były z sukcesem używane przez panów, którzy zapach wykorzystywali nie tylko do podnoszenia higieny, ale i kuszenia płci przeciwnej. W historii męskich perfum pojawiały się zwroty akcji, aby w obecnych czasach oferować tak różnorodną ofertę, po którą chętnie sięgają. A wszystko rozpoczęło się od debiutu najdroższej wody kolońskiej nazywanej w Stanach Zjednoczonych „Washington’s signature”.


1709 rok

Pierwsza butelka wody kolońskiej (Kölnisch Wasser) – jak sama nazwa wskazuje powstała u naszych zachodnich sąsiadów – w niemieckiej Kolonii. Twórcą jednak nie był Niemiec, a… Włoch – Giovanni Maria Farina, który wyemigrował ze swojej ojczyzny i w tym czasie zamieszkiwał obszar germański. Dla ciekawostki – obecnie już ósme pokolenie rodziny Farina nie zmieniła sposobu na życie i nadal produkuje wody kolońskie, które mają zapach nuty cytrusowej połączone z aromatem kwiatów i ziół. Więcej na ten temat 

640px-Farina-Rosoli

1789 rok

Caswell-Massey, która została założona w 1752 roku, tworzy niezapomniany zapach dla mężczyzn – Caswell No. 6, łącząc zapach pomarańczy z bergamotką. Firma przez okres swojej działalności wypuściła na rynek ponad 20 różnych perfum dla panów, gdzie szczególną uwagę należy poświęcić takim zapachom jak George Washington i John Adams, które znajdują się w sprzedaży do dnia dzisiejszego!

41QHAA7RZHL

1808 rok

W tym roku na rynek wypuszczono wodę kolońską (unisex) Florida. Odbywało się to w Nowym Jorku, a twórcą zapachu był Robert I. Murray. Perfumiarz wykorzystał znane już zapachy słodkiej pomarańczy, lawendy oraz goździków. Początkowo zapach spodobał się głównie fryzjerom, którzy używali go jako płyn po goleniu. Perfumy zapożyczyły swoją nazwę od legendarnej Fontanny Młodości, która mieści się właśnie na Florydzie.

1937 rok

W tym czasie ogromną popularność zyskał zapach Old Spice, który do dnia dzisiejszego jest dostępny na rynku. Dla ciekawostki, warto zaznaczyć, że w 1937 roku do sprzedaży trafiły jako pierwsze perfumy dla kobiet, męska wersja została wypuszczona rok później i to właśnie ona sprzedawała się najlepiej, dominując na amerykańskim rynku.

il_570xN.342759587

1994 rok

Można uznać, że 1994 rok był rokiem istotnych zmian, ponieważ wprowadzono tzn. perfumy unisex. W ten sposób zaryzykował Calvin Klein, wypuszczając na rynek CK One. Zapach stał się hitem, a w szczytowym okresie sprzedaży notowano zakup 20 butelek na minutę!

Reklama CK One

Reklama CK One

 

1996 rok

W tym roku już nie tylko domy mody i perfumiarze sprzedawali swoje zapachy. Na rynek zostają wypuszczone perfumy legendy NBA – Michaela Jordana. Był on pierwszym sportowcem, który mógł się pochwalić butelką zapachową z własnym nazwiskiem. Wkrótce później inni poszli w jego ślady, a do najbardziej znanych możemy zaliczyć Dereka Jetera, Davida Beckhama czy kierowcy NASCAR Carla Edwardsa.

mj23up
1999 rok

Ten rok zapisał się nie tylko w historii męskich perfum, ale i w Księdze Rekordów Guinnessa. Dlaczego? Ponieważ zapach Christian’s No.1 Imperial Coronation brytyjskiego perfumiarza Clive’a Christiana został wyceniony na 1.300 dolarów – a tym samym, uznany za najdroższe na rynku. Wszystko za sprawą rzadkich i cennych naturalnych składników z całego świata oraz przez pakowanie perfum w… złote flakoniki!

o.29669