Perfumiarz, senselier – dość często używamy tych pojęć wymiennie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż nie jest to prawidłowe. Te dwa zawody bowiem różnią się od siebie, chociaż oba rzecz jasna mają bardzo dużo wspólnego z naszym ukochanym, magicznym wręcz światem perfum. Wyjaśnijmy zatem, na czym polega specyfika pracy perfumiarza oraz senseliera, aby w tej kwestii nie zdarzały się nikomu już pomyłki.
Otóż senselier to osoba…
…która zapachy testuje (innymi słowy to trener zapachowy). Nie tworzy on jednak perfum. Potrafi zaś bez najmniejszemu problemu odgadnąć konkretne aromaty, jakie weszły w ich skład. Umie także odpowiednio zapachy wykorzystywać – bardzo często to senselier ustala, jaki zapach ma utrzymywać się we wszystkich sklepach konkretnej sieci. W naszym kraju można skorzystać z kursu lub warsztatów tego typu – musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż w tym przypadku najistotniejsze są indywidualne umiejętności, których zwyczajnie nie da się nauczyć bez odpowiednich predyspozycji – można je bowiem jedynie rozwijać i poszerzać.
Jego zadaniem dość często bywa prowadzenie spotkań, których uczestnikom pomaga się dopasować odpowiedni zapach do swojej osobowości czy też uczy się ich prawidłowego używania perfum.
Twórcą kompozycji zapachowych jest perfumiarz.
Jego zadaniem jest taki dobór składników (zarówno naturalnych, jak i syntetycznych), by powstał zapach idealny. Perfumiarze pracują na zlecenia bardzo różnych klientów, tworząc kompozycje idealne do wnętrz eleganckich samochodów, sklepów, punktów usługowych etc. Zdarzają się zarówno zamówienia dotyczące na przykład kosmetyków dedykowanych gospodarstwu domowemu, jak i stworzenia ekskluzywnego zapachu perfum dla młodych kobiet.
W pracy perfumiarza istotne są indywidualne predyspozycje. Dobrze, by była to osoba o wykształceniu przyrodniczym (jeżeli będzie chemiczne, to mamy do czynienia z sytuacją idealną). Istnieje szereg zasad, o jakich powinien pamiętać współczesny perfumiarz – między innymi te związane z bezpieczeństwem czy ochroną środowiska. Cała reszta zależy już od zmysłu powonienia konkretnej osoby. Jak podkreślają ci, którzy ów zawód wykonują, praca perfumiarza stanowi mariaż rzemiosła i artyzmu. Nie da się stworzyć idealnego zapachu bez ich połączenia.
Zawód perfumiarza ma w naszym kraju dość długą historię, już wiele wieków temu bowiem profesor Radziszewski stworzył jeden z najpopularniejszych na świecie syntetyków zapachowych.
Zapachy każdego dnia towarzyszą nam wszystkim – jednak nie każdy przeciętny Kowalski jest w stanie rozpoznać ich tyle, ile senselier czy perfumiarz. Pamiętajmy jednak, iż nie są to zawody tożsame. Podkreślmy raz jeszcze, że pierwszy z nich to trener zapachowy, bardzo często prowadzący szkolenia i kursy dla tych, którzy pragną dowiedzieć się o świecie perfum nieco więcej. Konkretne zapachy tworzone są jednak przez specjalistę perfumiarza. Jedno jest jednak pewne – zarówno jeden, jak i drugi z nich musi mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia…