Aldehydy – co to takiego i jak wpływają na aromat perfum?

Perfumy to coś znacznie większego niż tylko estetycznie wykonany flakonik i niezwykłe aromaty, które przywodzą na myśl określone skojarzenia. Dla prawdziwego znawcy perfumiarstwa to przede wszystkim starannie dobrany skład chemiczny, obfitujący w substancje wywołujące specyficzne reakcje na skórze. Co ciekawe, w perfumach dominować dziś mogą nie tylko olejki eteryczne, ale także inne substancje odpowiedzialne za świadome reakcje chemiczne. Jedną z nich są aldehydy, które mają kluczowy wpływ na aromat jednego z najsłynniejszych zapachów dla kobiet wszech czasów.

Aldehydy – jaką rolę pełnią w perfumiarstwie?

Aldehydy (łac. alcohol dehydrogenatus = „alkohol odwodorniony”) to klasa organicznych związków chemicznych, które powstają w wyniku następujących procesów: odwodornienia pierwszorzędowych alkoholi, uwodnienia acetylenu (tzw. proces Kurczewa), reakcji utleniania terminalnych alkinów, redukcji estrów kwasów karboksylowych i nitryli lub redukcji chlorków kwasów karboksylowych. Zwykle aldehydy przyjmują postać cieczy o stosunkowo niewielkiej rozpuszczalności w wodzie (wyjątek stanowi aldehyd mrówkowy, który jest gazem oraz aldehyd octowy, który jest bardzo lotną cieczą).

W branży perfumeryjnej zwykle stosowane są aldehydy o bardzo długich łańcuchach cząsteczkowych, które z uwagi na dużą masę cząsteczkową są w stanie mocniej wpływać na zmysł węchu. Co ciekawe, aldehydy zapewniają harmonijne połączenie różnych składników perfum, w efekcie czego cała kompozycja zapachowa zyskuje gładkie wykończenie.

Przyjmuje się zatem, że główną rolą aldehydów w perfumach jest przedłużenie ich trwałości, intensyfikacja zapachu oraz stworzenie nietypowego aromatu w momencie, gdy perfumy stykają się ze skórą. Warto również dodać, że aldehydy potrafią wiernie naśladować aromaty naturalnie występujące w naturze, w związku z czym coraz częściej stosowane są jako alternatywa dla innych składników zapachowych.

Rodzaje aldehydów w perfumach

Aldehydy możemy podzielić na te, które pozyskiwane są z naturalnych olejków eterycznych oraz te pochodzenia syntetycznego. Jak nietrudno się domyślić, te pierwsze są zdecydowanie droższe, co przekłada się na końcową cenę perfum, w których zostały one wykorzystane. Wśród najpopularniejszych aldehydów, które znajdują swoje zastosowanie w perfumiarstwie, wymienia się:

  • aldehyd cynamonowy – często określany jest jako cynamal lub aldehyd cynamonowy. Wyróżnia się ciepłym aromatem cynamonu, a z kolei jego pochodna amylowa intryguje subtelnym zapachem jaśminu;
  • aldehyd benzoesowy – ma intensywny zapach gorzkich migdałów. Pochodne tego aldehydu mogą przyjmować lekko ziołowy aromat, czego przykładem jest aldehyd kwiatowy, waniliowy, kuminowy lub wiśniowy (piperonal). Pochodną aldehydu benzoesowego jest też aldehyd salicylowy, który również ma pachnie jak gorzkie migdały;
  • aldeyd fenylooctowy – stosowany jest zwykle w kwiatowych kompozycjach zapachowych, w których dominuje m.in. aromat gardenii, róży, hiacyntu, konwalii lub czarnego bzu. Pochodną tego aldehydu jest cyklamal, który przywodzi na myśl aromat konwalii oraz fiołków alpejskich.

Podziału aldehydów można dokonać również poprzez zastosowanie odpowiednich skrótów literowo-liczbowych, takich jak:

  • C7 – aldehydy o głębokim aromacie ziołowym;
  • C8 – aldehydy z aromatem pomarańczy;
  • C9 – aldehydy różane;
  • C10 – aldehydy cytrusowe;
  • C11 – aldehydy pachnące świeżością zielonych liści (m.in. kolendry);
  • C12 – aldehydy o zapachu bzu;
  • C14 – aldehydy o słodkim zapachu brzoskwini.

Perfumy aldehydowe – jak pachną aldehydy?

Perfumy aldehydowe to nic innego jak kompozycje zapachowe opracowane na bazie aldehydów. Tym, co je wyróżnia, jest przyjemny aromat, zazwyczaj łączony z akordami kwiatowymi, owocowymi i cytrusowymi. Warto również podkreślić, że perfumy aldehydowe są bardzo trwałe, a dzięki możliwości łączenia z innymi nutami zapachowymi tworzą harmonijną, spójną całość.

Jako ciekawostka warto wspomnieć, że grupą aldehydową w perfumiarstwie nazywa się też perfumy opracowane na niepowtarzalnych akordach kolendry, fiołka i pomarańczy, czyli głównych nutach zapachowych ukrytych w pierwszych perfumach aldehydowych w historii perfumiarstwa, czyli w kompozycji Chanel No. 5, opracowanej przez Ernesta Beaux.

Historia aldehydów w branży perfumeryjnej

Jak widać, aldehydy nie mają zbyt długiej historii w branży perfumeryjnej, ponieważ po raz pierwszy sięgnięto po nie dopiero na początku XX wieku. Chanel No. 5, czyli pierwsze, a zarazem najsłynniejsze perfumy aldehydowe, zadebiutowały na rynku w 1921 roku i niemal natychmiast podbiły serca kobiet nie tylko z Paryża, ale i z całego świata. Jedną z nich była m.in. Marilyn Monroe, która do snu skraplała się jedynie kilkoma kroplami tej wyjątkowej esencji.

Ernest Beaux, twórca perfum, zaprezentował Coco Chanel kilka różnych próbek zapachów oznaczonych wyłącznie numerami. Kreatorka mody wybrała próbkę oznaczoną numerem 5, od której następnie perfumy zyskały swą nazwę. Pierwsze perfumy aldehydowe zawierały aż 80 różnych składników zapachowych, którym aldehydy nadały gładkie i intrygujące wykończenie.

Niestety, pomimo ogromnego zachwytu nad perfumami Chanel aldehydy przez długi czas nie były masowo stosowanymi substancjami w branży perfumeryjnej. Ich popularność wzrosła dopiero na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. to właśnie wtedy powstała większość bestsellerowych kompozycji zapachowych na bazie aldehydów. W kolejnych latach po taki aromat zaczęły sięgać takie domy perfumeryjne jak Yves Saint Laurent, Lanvin, Hugo Boss oraz Chloe.

A jakie dziś możemy znaleźć kompozycje zapachowe na bazie nut aldehydowych? Oto nasze propozycje dostępne w Odlewkach Perfum!

Yves Saint Laurent Libre L’Absolu Platine Parfum

Na początek kompozycja zapachowa, która tak naprawdę dopiero pojawi się w sprzedaży w październiku 2023 roku. Mowa tu oczywiście o nowym wariancie z legendarnej linii Libre z 2019 roku od Yves Saint Laurent, czyli o wodzie perfumowanej Yves Saint Laurent Libre L’Absolu Platine Parfum. Jest to przyjemna mieszanka nut orientalnych i kwiatowych, które inspirują orzeźwiającymi, lodowymi akcentami, wzmocnionymi przez nutę lawendy i kwiatu pomarańczy. Warto zauważyć, że są to nie tylko charakterystyczne aromaty dla całej linii Libre, ale także dla gamy nut aldehydowych. W nowej odsłonie otrzymujemy perfumy inspirowane wizerunkiem kobiety niezależnej, odważnej i wyzwolonej, która wie, co chce osiągnąć w życiu i w jaki sposób może to uzyskać. Kompozycja ta jest wspaniałym wyborem zarówno do noszenia na co dzień, jak i wieczorową porą. Całość zamknięto w estetycznym, srebrzystym flakoniku w designie charakterystycznym dla linii Libre od YSL.

 

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: aldehydy, mandarynka, bergamotka.
Nuty serca: lawenda, niebieska lawenda, kwiat pomarańczy.
Nuty bazy: bursztyn, wanilia.

Etat Libre D’orange Don’t Get Me Wrong Baby YES I DO Edp

Nie da się ukryć, że Etat Libre D’Orange jest tą marką, która mocno stawia na aldehydowe połączenia zapachowe. Znakomitym tego przykładem jest woda perfumowana Don’t Get Me Wrong Baby YES I Do z 2016 roku, skomponowana na bazie nut szyprowych i kwiatowych. Perfumy te określane są mianem kwintesencji luksusu i ekskluzywności, po którą z przyjemnością sięgają najbardziej wymagające osoby. Don’t Get Me Wrong Baby YES I DO to zapach idealny dla kobiety odważnej, wyzwolonej, która nie obawia się nowych wyzwań i wie, czego pragnie od życia. Jest to także świetna opcja dla życiowej romantyczki o wrażliwym i delikatnym usposobieniu. Perfumy polecane są głównie do noszenia na co dzień – w okresie wiosennym i letnim.  Całą kreację zapachową dopełnia subtelny, różowy flakonik.

Nuty zapachowe:

Konwalia, pianka marshmallow, aldehydy, jaśmin, piżmo, ziarno kakaowca, kwiat pomarańczy, bursztyn, paczula.

 

 

Yves Saint Laurent Y Le Parfum Fougere Edp

Nuty aldehydowe to prawdziwa specjalność marki Yves Saint Laurent, która wykorzystuje ten motyw nie tylko w kompozycjach zapachowych dla kobiet, ale także i w męskich esencjach. Jedną z najciekawszych propozycji dla Panów jest woda perfumowana Yves Saint Laurent Y Le Parfum Fougere, która łączy w sobie intensywność nut aromatycznych i fougere. Zapach, w którym nuty aldehydowe występują już na samym początku, zaprezentowany został w 2021 roku jako nowa, jeszcze bardziej intensywna odsłona oryginalnej wody toaletowej Yves Saint Laurent Y. Jest to wspaniały wybór dla każdego nowoczesnego i pewnego siebie mężczyzny, który nie boi się podejmować trudnych decyzji, jest mistrzem improwizacji i sięgania po to, co nieosiągalne. Perfumy odzwierciedlającej męską niezależność i odwagę ujęte zostały w eleganckiej, czarnej buteleczce z charakterystycznym ypsilonem. Charakter całej kompozycji oddał także Lenny Kravitz, którego postać wyraża pytanie: „dlaczego nie?” (Y not?).

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: imbir, jabłko, aldehydy, grejpfrut.
Nuty serca: lawenda, szałwia, geranium.
Nuty bazy: fasolka tonka, olibanum, cedr, paczula.

 

Valentino Noir Absolu Musc Essence Edp

Czas przejść do zapachów uniwersalnych, czyli tych, po które z przyjemnością sięgną zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najpierw kilka słów na temat bestsellerowych perfum Valentino Noir Absolu Musc Essence z 2018 roku, które opracowane zostały we współpracy z Olivierem Pescheux. Ta intrygująca, kwiatowo-drzewno-piżmowa kompozycja zapachowa już w pierwszych kroplach zaskakuje nas aromatem aldehydów. Składniki te połączone tu zostały z subtelnym zapachem róży, kwiatu pomarańczy, heliotropu oraz fasoli tonka. Perfumy stanowią znakomity wybór dla osób uwielbiających styl vintage – jego niebanalność, oryginalność i finezję w każdej postaci. Z tego powodu perfumy Valentino są polecane do noszenia w ciągu dnia i wieczorową porą przez osoby eleganckie i kokieteryjne. Elegancję perfum Noir Absolu Musc Essence podkreśla misternie zaprojektowany, czarny flakonik.

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: aldehydy, heliotrop.
Nuty serca: róża, kwiat pomarańczy.
Nuty bazy: fasolka tonka, nuty drzewne.

 

Giorgio Armani Prive Musc Shamal Edp

I na koniec jeszcze jeden zapach aldehydowy dla niej i dla niego, tym razem z wyjątkowej linii Prive od Giorgio Armaniego. Giorgio Armani Prive Musc Shamal to intensywna, wyrazista woda perfumowana z 2019 roku, opracowana przez Julie Masse na bazie ciepłych nut bursztynowych. Twórczyni perfum przenosi nas wprost do magicznej krainy Orientu, gdzie poprzez połączenie aldehydów z cytrusami każdy z akordów zapachowych jest wyczuwalny jeszcze mocnej, głębiej i wyraźniej. Perfumy Armaniego to wspaniały wybór dla kobiety pełnej wdzięku, uroku osobistego i wyrafinowania, jak również dla prawdziwego dżentelmena, który nie boi się podkreślać swoich atutów w nietuzinkowy sposób. Zapach dopełnia szklany flakonik w odcieniu onyksowej czerni, połączony ze złotą zakrętką.

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: aldehydy, cytrusy.
Nuty serca: piżmo, róża, jaśmin.
Nuty bazy: bursztyn, cedr, wanilia.