Perfumy szyprowe, czyli…

Co ma wspólnego  Cypr z perfumami? Bardzo wiele. Od nazwy tej śródziemnomorskiej  wyspy pochodzi właśnie termin określający całą rodzinę zapachów. Chypre (czyt. szipr) to po francusku Cypr. A skąd Cypr w nazwie rodziny perfum?

 

 

 

 

 

Wszystko zaczyna się w 1917 roku. Wtedy marka Coty wprowadza  na rynek perfumy o nazwie Chypre. Inspiracją dla powstania  tej kompozycji była właśnie nazwa śródziemnomorskiej wyspy, na której odkryto najstarszą fabrykę  perfum (w Pyrgos Mavrorachi). Cypru.

Perfumy Chypre okazały się sukcesem komercyjnym (o ile można mówić o komercji w kontekście początku  XX wieku). Od tej pory wielu producentów perfum zaczęło kopiować kompozycję marki Coty i tworzyć zbliżone zapachy. Żeby być zgodna z prawdą historyczną dodam tylko,  że François Coty nie był pierwszym, który skojarzył nazwę Chypre z szczególnym rodzajem perfum. Perfumy Guerlain Chypre de Paris (1909) wyprzedziły go o 8 lat,  a  Chypre d’Orsay o 5 lat (1912). Zapach stworzony przez Coty był jednak najpopularniejszy.

 

Coco Mademoiselle Chanel Edp

coco-mademoiselle2

Premiera: 2001 r
Twórca: Jacques Polge

Nuty zapachowe
Nuta głowy: sycylijska pomarańcza, kalabryjska bergamota.
Nuta serca: róża, orientalny jaśmin.
Nuta bazy: indonezyjska paczula, haitańska wetyweria, wanilia z Renion, białe piżmo.

Zobacz inne zapachy szyprowe

 

Co tworzy rodzinę zapachów szyprowych?

Pod nazwą perfum szyprowych kryją się zestawienia zapachów, w których skład wchodzą nuty  cytrusowe (głównie bergamotka, ale nie tylko) oraz  mchu dębowego, żywicy i szałwii. Perfumy szyprowe, w zależności od użytych w nich składników,  dzielą się też na subkategorie: kwiatowe, drzewne,  owocowe, zielone, zwierzęce i świeże.

Dla kogo?

Perfumy szyprowe to zapachy wyłącznie kobiece.  Kompozycje określane są jako klasyczne. Podobno pasują do kobiet eleganckich,  ambitnych, które odznaczają się  silnym charakterem i temperamentem. Perfumy szyprowe mają też jedną istotną zaletę – długo utrzymują się na skórze.