Wybór odpowiednich perfum nie jest łatwą sprawą. Jak sobie poradzić, gdy chcemy w perfumerii przetestować kilkanaście zapachów?
Zakup perfum nie powinien być robiony pochopnie. Nawet mały flakon starcza na dość długo, tani nie jest, więc warto wybrać się na zakupy z zapasem wolnego czasu, by dobrze dobrać zapach.
Wybierając perfumy mniej więcej już po trzecim piątym z kolei wąchanym zapachu wszystko zaczyna nam się mieszać i naprawdę nie wiemy który zapach wybrać, który najbardziej nam się podoba. By uniknąć złego zakupu , wyrzucania pieniędzy i trzymania na półce perfum z którego nie będziemy skorzystajmy z blottera.
Czym jest blotter ?
To po prostu cienki papierek, bibułka, zwykle długi, w kształcie prostokąta, lub z ostrym zakończeniem, czasem w kształcie kropli, choć te rzadziej się spotyka. Początkowo stosowane były tylko przez zawodowców, tworzących perfumy, mieszających zapachy. Potem zaczęły też być stosowane przy wyborze zapachów przez klientów i klientki w perfumeriach i drogeriach. Dziś w prawie każdej perfumerii wybierając perfumy możemy dostać blotter gratis, by w ten sposób pomóc sobie w wyborze.
Blotter zwykle jest biały, dzięki temu możemy sobie zaznaczyć który zapach nam się podoba, zanotować nazwę czy cenę. Często na blotterach zapisana jest nazwa perfum, na napis lepiej nie psikać bo perfum zmieszany z farbą drukarską może dać zupełnie nowy aromat.
Jak dobrze korzystać z blottera?
Blotter możemy spsikać perfumem, lub zamoczyć we flakonie, odczekać kilka sekund i dopiero powąchać czy to ten zapach chodzi za nami od tygodni i czy to ten zostanie z nami na najbliższe dni. Te kilka sekund przerwy pomiędzy psikiem a wąchaniem jest konieczne by ulotnił się zapach alkoholu.
A poniżej krótki film o testowaniu za pomocą blottera
Decydując się na któryś zapach, sprawdźmy jednak jeszcze jego zapach na skórze. Najpierw blotter, by wybrać sobie jeden z wielu zapachów, potem skóra by wybór zweryfikować. Aromat w zderzeniu z naszą skórą, jej pH, zapachem może się zmienić, dlatego konieczne przed zakupem trzeba jeszcze poczuć zapach na własnej skórze. I znów odczekać jakiś czas, aż zapach się troszkę ulotni i dopiero udać się do kasy, by zapłacić za flakon.
Więcej informacji o testowaniu perfum znajdziesz w artykule: Jak testować i wybierać zapachy?