Najpopularniejsze nuty zapachowe: Paczuli

Jej słodki a zarazem  mroczny,  ziemisty i drzewny aromat  wyczuwalny jest w wielu popularnych perfumach dostępnych na rynku. Czym jest w istocie i jak powstaje? Poznajcie paczuli.

 

Paczuli  to…

półkrzew z rodziny jasnotowatych. Naturalnym miejscem jego występowania są tropikalne  regiony Azji  (m.in. Filipiny, Archipelag Malajski i Półwysep Indochiński), ale dobrze czuje się w każdym miejscu z ciepłym i  tropikalnym klimatem.  Nazwa „paczuli” pochodzi z języka tamilskiego i oznacza po prostu „zielony liść”  பச்சை paććai (zielony) i இலை ilai (liść).  Paczuli ma bladoróżowe lub białe kwiaty i aromatyczne liście.  Właśnie te liście,  ze względu na  ich wspaniały i intensywny  zapach,  od wieków były chętnie wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.

800px-Pogostemon_cablin_001

Paczula w całej okazałości (fot. commons.wikimedia.org/)

Napoleon przywiózł szale

Zapach paczuli poznaliśmy  dzięki  Napoleonowi Bonaparte. Bonaparte po wyprawie do Egiptu przywiózł do Francji kaszmirowe szale, które  nasączone były olejkiem z  paczuli. Olejek ten był  wykorzystywany w Egipcie (i innych krajach Afryki i Azji) często jako środek do odstraszania owadów i chronił tkaniny przed molami. Przez długi czas nikt nie mógł odkryć tajemnicy  związanej z pochodzeniem zapachu. Tkaniny pachniały, ale nikt nie widział czym… Sekret został ostatecznie złamany w 1837 roku , kiedy Francisco Manuel Blanco (hiszpański botanik) pierwszy opisał paczulę  jako Mentha cablin, ujawniając sekret tajemniczego orientalnego  zapachu dla reszty świata zachodniego.

 

Patchouli1

Liście paczuli. Z nich powstaje olejek. (fot. commons.wikimedia.org/)

Zapach prawdziwego hipisa

Największa na świecie  „moda  na paczuli” w Europie i Ameryce nastała  w latach 60-tych 70- tych.  Ten ostro pachnący olej, który kojarzył się z orientem i Indiami, zwykle noszony był przez hipisów i członków Hare Kryszna. Złośliwi mówią, że używali go do zamaskowania  zapachu dymu, marihuany oraz potu. To przyczyniło się zaszufladkowania paczuli jako typowo  hipisowskiego zapachu…

 

Stęchlizna czy ziemia?

Olej paczulowy otrzymywany jest z liści tej rośliny. Po zebraniu są one  suszone i poddane procesowi fermentacji.  Ostatnim etapem jest destylacja parowa, której efektem jest olejek. Sam zapach olejku nie powala na kolana:   mroczny, ziemisty, drzewny,  dla niektórych zbyt zatęchły.  Nie zmienia to faktu, że olejek z paczuli jest jednym z najpopularniejszych składników perfum.  Prawie co trzecie perfumy kobiece  i co drugie męskie mają w składzie paczuli. Olejek z paczuli stosowany  jest głównie jako utrwalacz zapachów oraz składnik, który nadaje kompozycji świeżości.

 

PatchouliEssentialOil

Olejek z paczuli. (fot. commons.wikimedia.org/)

Gdzie szukać paczuli?

Paczuli doskonale łączy się z innymi orientalnymi zapachami a także w kompozycjach  szyprowych i fougère. Bardzo często znajdziemy ją w zestawieniu z drzewem  sandałowym, mirrą, wetiwerem, drewnem cedrowym, bergamotką, mirrą, goździkami, różą oraz  lawendą.

 

Perfumy z nutą paczuli to m.in:

 Bottega Veneta Pour Homme Extreme Edt


img_477838_172147Bottega_Veneta_Pour_Homme_ExtremePremiera
: 2015
Twórca: Daniela (Roche) Andrier i Antoine Maisondieu

Nuty zapachowe:
Nuta głowy: bergamotka, sosna, jagody jałowca.
Nuta serca: papryczka pimento, jodła, gałka muszkatołow.
Nuta bazy: skóra, labdanum, paczula.

Sprawdź cenę

 

 

 

 

John Richmond Woman Edp

f-john-richmond-eau-de-parfum-woman-woda-perfumowana-50-ml-sprayPremiera: 2009
Twórca: 

Nuty zapachowe

Nuta głowy: grejpfrut, gruszka, jeżyna.
Nuta serca: magnolia, lilia, narcyz.
Nuta bazy: Żywica bursztynowa, paczula, drzewo sandałowe.

Sprawdź cenę

 

 

Więcej perfum z nutą paczuli