Które zapachy preferują mężczyźni? Jaka część ciała mężczyzny najlepiej nadaje się na aplikację perfum? Czy wybór perfum przez mężczyzn jest podyktowany genetyką? Oto kilka ciekawostek dotyczących perfum męskich.
Mężczyźni lubią zapachy apetyczne
W dzisiejszych czasach tworzenie gamy zapachów perfum polega na metaforycznym wciskaniu guzików podprogowych. Działanie na naszą podświadomość ma za zadanie stworzenie linii aromatów, które obudzą w nas poczucie dobrobytu, bezpieczeństwa i nostalgii. Z tego względu marki niszowe tworzą takie zapachy jak Laundromat (Demeter), o zapachu świeżego prania, czy Cookie Dough (Smell This), pachnące jak świeże ciasteczka lub Fresh Towels (Smell This), o zapachu świeżo wypranych ręczników. Wśród niecodziennych zapachów doskonale odnajduje się także wanilia i czekolada, które kojarzą się z przyjemną wonią pieczonego ciasta. Badania wykazały, że takie apetyczne perfumy szczególnie pozytywnie działają na mężczyzn , bo przywołują miłe wspomnienia z dzieciństwa. Za tymi nowinkami naukowymi podążają perfumiarze, tacy jak Thierry Mugler, który w swojej wodzie toaletowej Angel zawarł lekką nutkę waty cukrowej a w zapachach dla mężczyzn ( jak poniżej) dodaje nuty kawy i wanilii. A firma Tommy Hilfiger w perfumach męskich postawiła na aromat szarlotki!
Thierry Mugler A Men Pure Wood Edt
Premiera: 2014
Twórca: bd
Nuty zapachowe:
dąb, kawa, wanilia, paczula i cyprys
Co warto wiedzieć, kupując męskie perfumy?
Aż 33% męskich wód toaletowych jest używana przez kobiety. Wiele popularnych zapachów, jak np. Aramis, była w oryginale stworzona dla kobiet. Dowodzi to faktu, że woń perfum nie ma nic wspólnego z płcią, ich sukces zależy od dobrego marketingu. Ponad połowa męskich wód kolońskich jest kupowana przez kobiety, z tego względu dobry zapach musi trafiać w wysmakowane gusta obu płci.
Najlepszym miejscem do „noszenia” perfum jest… biceps
Zapachy najlepiej aplikować tam, gdzie skóra jest najcieplejsza – temperatura bowiem jest najlepszym nośnikiem zapachu. Świetnie sprawdzają się w tym celu miejsca, na których wyczuwalny jest puls – nadgarstki oraz obojczyki. Tam krew płynie najbliżej powierzchni skóry. Pachnidło będzie się także doskonale trzymać w miejscu, gdzie stale pracują mięśnie, a więc właśnie na bicepsie.
Składniki perfum są często pochodzenia zwierzęcego
Nuty, które wchodzą w skład pachnideł, to nie tylko aromaty słodkie. Do produkcji męskich perfum, z równym powodzeniem stosuje się ostre zapachy pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie popularnym składnikiem jest kastoreum, czyli żółtawa wydzielina z gruczołów analnych bobra, a także piżmo, czyli wydzielina z gruczołów około odbytniczych piżmowca. Perfumiarze często sięgają też po ambrę – wydzielinę z przewodu pokarmowego kaszalota. Na tych aromatach oparte są takie pachnidła jak Cool Water Davidoffa czy Drakkar Noir marki Guy Laroche. Dlaczego profesjonaliści sięgają po tak awangardowe rozwiązania? Składniki pochodzenia zwierzęcego mają ostry, roznoszący mocną woń zapach, idealny dla męskich pachnideł. Dodatkowo alkohol nadaje im przyjemniejsze, niekiedy owocowe niuanse.
Davidoff Cool Water Men Edt
Premiera: 1988
Twórca: Pierre Bourdon
Nuty zapachowe:
Nuta głowy: lawenda, kolendra, mięta pieprzowa, rozmaryn, kwiat pomarańczy.
Nuta serca: jaśmin, mech dębowy, geranium, drewno sandałowe.
Nuta bazy: ambra, piżmo, drewno sandałowe, drewno cedrowe.
Perfumy, woda toaletowa, woda kolońska … czy to to samo?
Nazwy poszczególnych kategorii zapachów, to nie tylko fantazyjne określenia tego samego typu produktów. Mają one przede wszystkim wskazywać na różnice w mocy mieszanki, która odpowiada za trwałość kosmetyku. Składniki skoncentrowane do 30% tworzą najsilniejsze perfumy, które utrzymują się na skórze od 6 godzin, nawet do całego dnia. Woda perfumowana to kompozycja o stężeniu 14%, jej aromat unosi się maksymalnie przez 5 godzin, podczas gdy zapach wody toaletowej wyczuwalny jest tylko przez 4 godziny, ze względu na 8% stężenie składników. Najkrócej swój aromat roztaczają wody kolońskie. Wyróżniają się one zaledwie 2-4% stężeniem, z tego względu po kilku godzinach tracą swoją moc.
W męskich zapachach liczy się tradycja
Dlaczego? Każdy z nas uczy się kojarzyć aromaty jako atrakcyjne, poprzez powiązanie ich z pozytywnymi uczuciami. Ten proces najczęściej zachodzi w dzieciństwie. Mężczyźni z tego względu często wybierają kompozycje, które wcześniej kupowali ich ojcowie i dziadkowie. To pozwala zrozumieć dlaczego niektóre zapachy przetrwały lata i wciąż są popularne. Na tradycji bazują takie firmy jak Old Spice, Tabac, Eau Sauvage czy Brut.
Maurer & Wirtz Tabac Original Edc
Premiera: 1959
Twórca: bd
Nuty zapachowe
Nuta głowy: petitgrain, neroli, bergamotka, cytryna, pieprz.
Nuta serca: lawenda, geranium, rumianek, dąb.
Nuta bazy: goździk (roślina), drzewo sandałowe, wetyweria, piżmo, Żywica bursztynowa.
Męskie gusta wyraźnie różnią się od damskich. Panowie częściej wybierają paletę zapachów, która kojarzy się ze świeżością i czystością, pielęgnacją i uwodzeniem. Najczęściej są to ukryte nuty drewna i ziół. Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni te aromaty kojarzą z seksem…