Tajemnice męskich perfum

Męskie perfumy z łatwością odróżniamy od tych, które są przeznaczone dla kobiet. Damskie zapachy zwykle są bardziej słodkie, kwiatowe, bądź owocowe. Te dla mężczyzn są cięższe i zazwyczaj dużo bardziej ostre. O ile podział perfum na te dwie grupy raczej nie stanowi problemu, o tyle trudno jest określić jakie składniki tworzą finalny zapach. Omówiliśmy zatem najbardziej typowe nuty zapachowe, które pojawiają się w męskich perfumach.

Zapachy drzewne

Oparte są na zapachach drzewa sandałowego, cedru i paczuli. Jest to najbardziej popularna kategoria wśród męskich zapachów, choć czasem również pojawia się w wydaniu damskim. Idealna propozycja dla mężczyzn eleganckich, ceniących klasykę. Aromaty drzewne nasuwają skojarzenie z żywicą i świeżo ściętym drewnem. Stanowią podstawę kompozycji, wydobywając głębię pozostałych aromatów. Drzewo sandałowe ma kremowy, miękki aromat. Paczula natomiast jest liściem krzewu, jednak jej zapach umieszcza ją w kategorii drzewnej. Jej obecność dodaje świeżości i wzmacnia odczucie innych składników. Zapach cedru jest surowy, często jego woń porównuje się do zapachu nowego pudełka z ołówkami.

Przykład: Dsquared2 – He Wood

 

Dsquared2 – He Wood

61OJY9J9e5L._SL1500_

 

Nuty zapachowe
Nuta głowy: świerk, piżmo, ambra.
Nuta serca: fiołek, akordy wodne.
Nuta bazy: wetywer, cedr.

Zapachy paprociowe (fougère)

green-187949_640„Fougere” oznacza tyle, co „paproć”, jednak nie pozyskuje się z niej substancji wonnych. Nuty paproci otrzymać można z innych roślin. Perfumy z tą nutą przywodzą skojarzenie z zapachem ziemi, wilgotnego lasu i leśnej ściółki. W typie zapachowym „fougere” obecny jest akord lawendy, mchu dębowego i kumaryny. Zapachy paprociowe łączy się z przyprawami i ziołami (geranium, tymiankiem). Perfumy o tych składnikach są niejednoznaczne, ale delikatne i z klasą. Warto pamiętać o tym, że nie od razu po aplikacji w pełni rozwijają swój bukiet, dlatego warto dać sobie trochę czasu na ocenę tego typu zapachu.

Przykład: Calvin Klein – Eternity for Men

 

Zapachy ziołowe

Komponowane są z aromatów suszonych ziół. Wiele z nich wykorzystuje się w kuchni, np. rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek, estragon, anyż. Poza tym, w perfumach ziołowych pojawiają się nuty tataraku, bylicy, bądź dzięgielu, które mają wyrazisty, intensywny aromat, przez co wpływają na percepcję zapachów im towarzyszących. Nuty ziołowe łączy się z cytrusowymi, drzewnymi i korzennymi. Męskie zapachy o takiej kompozycji zapachowej są ciepłe, odświeżające i łagodne.
Przykład: Versace – Versace pour Homme

 

 Versace pour Homme Edt

1-paris-gallery-versace-720010
Nuty zapachowe:
Nuta głowy: grejpfrut, figa.
Nuta serca: jaśmin, wetiwer, gałka muszkatołowa.
Nuta bazy: drzewo sandałowe, ambra.

 

 

 

 

 

Zapachy tytoniowo-skórzane

tobacco-19997_640

Perfumy takie przywodzą na myśl woń skóry, tytoniu, palonego drewna, dymu. Aromaty te uzyskuje się z kompozycji ostrych przypraw, kadzidła, piżma, oleju rycynowego, w połączeniu z zapachami żywicznymi oraz słodkimi nutami bursztynu i niektórych owoców (gruszka, jabłko). Perfumy skórzane są wyraziste, odpowiednie dla mężczyzn zdecydowanych o twardym charakterze. Akordy skórzane pojawiają się jednak również w damskich perfumach. Warto zauważyć, że wykorzystywane w takich kompozycjach zapachy zwierzęce już nie są pochodzenia naturalnego. Obecnie uzyskuje się je drogą laboratoryjną.
Przykład: Tom Ford – Tuscan Leather (unisex)