Zapach skórzanej torebki w perfumach

 Nuty skórzane to dość nietypowa kategoria zapachowa, której historia powstania sięga XVI wieku. A pierwszym twórcą skórzanych perfum był nie kto inny, tylko producent królewskich rękawiczek… Creed.

 

creed-royal-english-leatherWbrew mu, co może nam się wydawać, perfumy z nutami skórzanymi nie są wymysłem naszych czasów. Nie są to nuty, które zostały stworzone w poszukiwaniu nowych ekscytujących wrażenia zmysłowych, ale aromaty, które przemyśle perfumeryjnym stosowane są już o wieków. Zaskoczeni? Historia pojawienia się nut skórzanych w perfumach jest nie mniej zaskakująca. A jej początki sięgają XVI wieku. Wówczas we Francji istniał cech rzemieślników trudniących się wytwarzaniem rękawiczek dla arystokracji tzw. Gantiers Parfumeurs. Rękawiczki, w celu zniwelowania zapachu zwierzęcego, perfumowane były mieszankami zapachowymi z dodatkami piżma, ambry i cywetu. Tak wypachnione trafiały do rąk arystokratów.

Rękawiczki w taki sposób perfumował również sam Creed – wówczas królewski wytwórca rękawiczek. Zapach rękawiczek tak spodobał się królowi Jerzemu III, że ten poprosił Creeda o stworzenie perfum o takim samym zapachu. W ten oto dość nietypowy sposób powstały pierwsze perfumy z nutami skórzanymi – Royal English Leather, które produkowane są do dziś.

 

Jak pachnie nuta skórzana?

Jak zapewne już się domyśliliście, nuta skórzana niewiele ma wspólnego z naturalnym zapachem skóry. Innymi słowy, nuty skórzane nie pachną skórą, ale pomieszaniem wonności stosowanych do aromatyzowania skóry z rzeczywistym  zapachem skóry zwierzęcej. Aromatowi skóry bliżej jest zatem do zapachu skórzanej torebki niż faktycznego charatkerystycznego i  nieprzyjemnego zapachu garbowanej  skóry. 

Zapach skórzany miał  zasadniczo trzy warianty, które wynikały ze… sposobu aromatyzowania skóry. A zatem historycznie mieliśmy skórę aromatyzowaną na sposób rosyjski (ostry aromat, który zawdzięcza dziegciowi brzozowemu) hiszpański (mieszanka ziół, kwiatów i owoców w harmonii z cywetem i piżmem) oraz arabski (przyprawy). Współcześnie aromat skóry osiąga się jednak nieco inaczej. Aktualnie nuty skórzane w perfumach odwzorowuje się w laboratoriach za pomocą składników naturalnych oraz syntetycznych. Nuty skórzane komponowane są zazwyczaj za pomocą aromatów takich jak: brzoza, jałowiec i olejek jałowcowy, styraks, kastoreum, mirt oraz cistus labdanum (czystek), a także syntetycznych składników takich jak: chinolina, molekuła safraleine, aldehydy oraz syntetyzowane zamszowe niuanse.

Współcześnie niewiele jest perfum, w których skóra jest dominującym składnikiem kompozycji. Popyt na tego typu zapachy zweryfikował rynek. Niemniej jednak skórę, w tym lżejszym nienarzucającym się wydaniu, znajdziemy w wielu perfumach. Zazwyczaj skórzana nuta wykorzystywana jest przy tworzeniu męskich zapachów. Najczęściej łączy się je z nutami kwiatowymi, ale nie tylko.  Ale tak naprawdę połączeń ze skórą jest o wiele więcej.

Przykłady perfum z nutami  skórzanymi i o zapachu skóry: 

  1. Guerlain Habit Rouge
  2. Gucci Made To Measure
  3. Mercedes Benz Intense For Men
  4. Trussardi Uomo Trussardi
  5. Bottega Veneta Pour Homme Extreme
  6. Yves Saint Laurent Kouros
  7. Thierry Mugler A Men Cuir Pure Leather
  8. Tom Ford Private Blend Tuscan Leather
  9. Giorgio Armani Code Men
  10. Givenchy Gentleman

Czy warto pachnieć skórą?

Tak, ponieważ zapachy skórzane są męskie i kojarzą nierozerwalnie z luksusem i prestiżem.  Przyciągają i magnetyzują.